انواع صفحه بندی در چاپ کتاب

طراحی و صفحه آرایی حرفه ای کتاب در انتشارات چاپ روم

مقدمه
به جهت اهمیت بالای طراحی جلد و صفحات داخلی کتاب و تاثیر چشمگیر آن بر میزان فروش کتاب تصمیم گرفتیم در این پست انواع صفحه بندی در چاپ کتاب را به همراه چند نکته کلیدی در این باره بیان کنیم. با ما همراه باشید.

جهت سفارش چاپ کتاب فوری و ارزان کلیک کنید.

صفحه آرایی کتاب یعنی چیه؟

تمامی اقداماتی که در جهت آراستن کتاب انجام می گیرد صفحه آرایی کتاب خوانده می شود. عناوین و سر فصل ها، شماره صفحات، تصویر سازی، ترسیم نمودار ها و جداول، طراحی صفحه اول کتاب به ویژه بخش فهرست بندی و اطلاعات شناسنامه ای کتاب و به طور کلی پرداختن به تمام زوایای کتاب را می توان جزو خدمات صفحه آرایی به شمار آورد. صفحه آرا باید به شکل کاملا حرفه ای و منجسم، تمام عناصر کتاب مانند قطع کتاب، انتخاب رنگ مناسب و تصاویر زیبا و غیره

 را در کنار هم چینش کند تا در نهایت خواننده یک محصول چاپی با کیفیت را خریداری نماید و از اینکه وقت و هزینه خود را صرف آن کتاب نموده است رضایت خاطر داشته باشد.

نکات کلیدی صفحه آرایی کتاب

 • مشخص کردن حاشیه صفحات داخلی کتاب
 • تعیین قطع مناسب برای کتاب
 • انتخاب فونت مناسب برای کتاب های فارسی و لاتین
 • سطح بندی محتوای متنی کتاب
 • شماره بندی صفحات کتاب به نحوی که کاملا نشان دهنده تعداد صفحات کلی کتاب باشد.
 • شماره صفحات فرد در بالای کتاب سمت چپ و شماره صفحات زوج در پایین کتاب سمت راست درج می گردد
 • شروع هر فصل باید از صفحه فرد آغاز شود
 • حداقل یک سوم صفحه شروع فصل ها باید خالی و بدون متن باشد.
 • سر صفحه تا اولین سطر کتاب باید حداقل 2/1 سانتی متر فاصله داشته باشد.

اهمیت صفحه آرایی کتاب

جلد کتاب اولین عنصری است که توجه مخاطب را به خود جلب می کند و تا حدودی به آنها می گوید که قرار است در این کتاب در چه زمینه ای صحبت شود. علاوه بر طراحی حرفه ای جلد کتاب، صفحه آرایی داخلی کتاب نیز اهمیت زیادی دارد. اهمیت این موضوع وقتی روشن می شود که شما کتابی را مورد مطالعه قرار دهید اما به سرعت از خواندن آن خسته شده و آن را کنار بگذارید در حالی که برخی کتاب ها آنقدر سلیس و روان هستند که نه چشم را خسته می کنند و نه حوصله مخاطب را سر خواهند برد. یکی از تفاوت های موجود در چاپ کتاب های مختلف با موضوعات مشابه به نحوه صفحه آرایی آنها بر می گردد. به همین دلیل است که خواندن برخی کتاب ها راحت و مطالعه بعضی از آنها سخت و خسته کننده می باشد.

امتیازات صفحه آرایی با کیفیت

 • یک صفحه آرایی خوب و با کیفیت، نظم و ارتباط قوی را بین متن و تصاویر کتاب برقرار می کند تا خواننده از مطالعه کتاب لذت ببرد.
 • متناسب با سلیقه و نیاز خواننده تنظیم می شود.
 • مفهوم اصلی کتاب را به شکل کاملا روشن و بدون هیچگونه ابهامی بیان می کند.

انواع صفحه بندی کتاب

بسته به محتوا و مضمون کتاب ها معمولا از صفحه بندی خاصی استفاده می شود به طور مثال برای صفحه بندی کتاب های داستان، شعر و یا قصه های کودکانه بیشتر از تصاویر رنگی و جذاب استفاده می گردد در حالی که برای کتاب های علمی، بیشترین تمرکز بر روی توضیحات متنی معطوف می شود. صفحه بندی کتاب های دانشگاهی نیز متمرکز بر توضیح مفاهیم علمی است.

خدمات صفحه بندی چاپ روم

در راستای تنظیم اصولی انواع صفحه بندی کتاب بهتر است از مراکز چاپ و شرکت  هایی درخواست همکاری داشته باشید که بهترین کیفیت را با قیمت منصفانه ارائه می دهند. مجموعه انتشاران چاپ روم با بهره گیری از کارشناسان خبره و مجرب بهترین خدمات صفحه آرایی کتاب را خدمت شما همراهان همیشگی چاپ روم ارائه می دهد. هزینه انواع صفحه بندی برای خدمات فوری و خدمات معلولی به صورت متفاوت در نظر گرفته می شود.

 

نتیجه گیری
با توجه به اینکه هدف از صفحه آرایی کتاب، ایجاد رغبت بیشتر در خواننده است تا کتاب را به طور کامل مورد مطالعه قرار دهد باید گفت، صفحه آرایی نقش مهمی در میزان فروش کتاب دارد. یک صفحه آرایی خوب قابلیت این را دارد که به رشد و توسعه فرهنگ یک جامعه کمک کند.  انتشارات چاپ روم با کادری مجرب و کاملا حرفه ای بهترین خدمات صفحه آرایی کتاب را ارائه می دهد.