آشنایی کامل با چاپ فلکسی

صفر تا صد چاپ فلکسی/ تفاوت فلکس و بنر تبلیغاتی

مقدمه
حتما تا کنون تابلو های بزرگ نصب شده بر سر در فروشگاه ها و یا بزرگراه ها را مشاهده نموده اید و این سوال برای شما پیش آمده است که این تابلو های بزرگ چه نام دارند و چگونه ساخته می شوند؟ ما در این مقاله قصد داریم به طور کامل شما را با چاپ فلکسی یا همان تابلو های نصب شده بر سر در مغازه ها آشنا سازیم و نا گفته های این متریال را برای شما همراهان همیشگی چاپ روم عنوان سازیم. با ما همراه باشید.

آشنایی کامل با چاپ فلکسی

چاپ فلکسی چیست؟

فلکسی یک فرمت چاپی است  که به وفور بر سر در مراکز خرید، فروشگاه ها و حتی تابلو های عابر پیاده یا تابلو هایی که لامپ مهتابی دارند، مشاهده می شود. چاپ فلکسی نیازمند یک تابلو فلکسی است که اثر چاپی در آن جای گذاری می شود. در ساخت چاپ فلکسی از لامپ مهتابی استفاده می شود تا با انعکاس نور، تابلو روشن شود، به همین دلیل نیازی به تابش نور از جلو ندارد.  گرماژ چاپ فلکسی بین 18 تا 20 انس است که معمولا بر اساس عواملی چون نوع کار و میزان مقاومت به کار گرفته می شود.

ابعاد متریال فلکسی

عمده ترین ابعاد متریال فلکسی موجود در بازار  با عرض 5 متر و عرض 3 متر و همچنین جنس بدون بافت عرضه می شوند. به طور معمول تابلو های فلکسی به دلیل روکش ابریشمی و پوشش کوتینگ خود دارای پایداری نسبتا زیادی هستند.

جهت استفاده از خدمات  پرینت رنگی  ارزان چاپ روم اینجا کلیک کنید 

کاربرد چاپ فلکسی

چاپ فلکسی به دلیل مقاومت و دوام بالای خود از کاربرد گسترده ای برخوردار است. از جمله:

علاوه بر استفاده گسترده در فضای تاریک و شب، در محیط های بسته نمایشگاهی نیز که فضای روشن و نورانی دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

به منظور تبلیغات جالب و گیرا در محیط های داخل و خارجی، بر سر درب فروشگاه ها و بیلبورد ها می توان از چاپ فلکسی بهره مند شد.

شرکت ها و کارخانه ها ی بزرگ می توانند برای تبلیغ کسب و کار خود از این ابزار استفاده نمایند.

جهت اطلاع رسانی و افزایش اعتبار برند می توان از چاپ فلکسی در کنفرانس ها، همایش ها و سخنرانی ها استفاده کرد.

مزایای چاپ فلکسی

  • قابلیت چاپ در ابعاد  و سایز هایی بزرگ
  • برخورداری از مقاومت و انعطاف بالا
  • تنوع در تراکم و سایز
  • امکان دیده شدن از فاصله دور
  • مقرون به صرفه بودن
  • قابلیت به روز کردن تابلو

 روش چاپ فلکسی

برای چاپ فلکس از روش چاپ CMYX استفاده می گردد. این روش چاپ سبب می شود تا ماندگاری چاپ فلکس در برابر شرایط آب و هوایی افزایش یابد و در طولانی مدت قابلیت استفاده داشته باشد. اگر چه در طراحی چاپ فلکسی از  ترکیب رنگ های روشن و مات استفاده می شود اما  توجه داشته باشید که هر چقدر از رنگ های تیره تر استفاده شود، کیفیت و کارایی چاپ فلکس بهتر خواهد بود.

تفاوت چاپ فلکسی و بنر تبلیغاتی

همانطور که می دانید به جنس هایی که قابلیت عبور نور را دارند، متریال گفته می شود، متریال فلکسی هم دقیقا همین قابلیت را دارد. شاید بتوان گفت مهمترین تفاوت چاپ فلکسی با چاپ بنر های تبلیغاتی دقیقا در همین نکته است زیرا بنر های تبلیغاتی، برخلاف متریال فلکسی، قابلیت عبور نور را ندارند. در واقع به دلیل وجود مهتابی های تعبیه شده در فلکسی، جریان نور به آسانی از آن عبور می کند و تابلو روشن می شود. این ویژگی باعث می شود چاپ فلکسی برای تابلو هایی که در شب می درخشند، بهتر و کارآمد جلوه کند. در حالی که بنر های تبلیغاتی از لحاظ ساختار این خصوصیت را ندارند. بنر ها برای تابلو هایی مناسب هستند که بواسطه نور پروژکتور روشن می شوند و نیازی به نور از پشت یا بکلایت ندارند. از دیگر تفاوت های چاپ فلکسی و بنر می توان به طراحی آنها اشاره کرد. فلکسی نسبت به بنر، تیره تر چاپ می شود زیرا وقتی در شب لامپ مهتابی داخل تابلو روشن شود، کار چاپ شده بسیار روشن و بدون رنگ دیده خواهد شد. همچنین چاپ فلکسی نسبت به بنر از مقاومت بیشتری برخوردار است و در برابر آفتاب و گرمای شدید، دوام بالاتری خواهد داشت.

نتیجه گیری

با توجه به اینکه بازتاب و انعکاس نور در چاپ فلکسی، جلوه بسیار جذابی را ایجاد می کند می توان از این ابزار به عنوان منحصر ترین روش تبلیغاتی یاد کرد .